A védjegy bejelentés menetéről bővebben

By | 2024. augusztus 29. csütörtök

Mielőtt a védjegy bejelentés megtörténik, ajánlatos megvizsgálni az azonos vagy hasonló védjegyekhez fűződő korábbi kizárólagos jogok fennállását. A lajstromozhatóság vizsgálatával elkerülhetőek a bejelentési eljárás során felmerülő, a folyamatot meghosszabbító akadályok. Elkerülhetőek továbbá az esetleges jogsértések vagy viták más jogosultakkal.

A védjegy bejelentés előtti vizsgálatot el lehet végezni önállóan a nyilvánosan elérhető védjegy adatbázisokban vagy a kereskedelmi eszközökhöz hozzáféréssel rendelkező szabadalmi ügyvivő támogatásával. A védjegy bejelentést a Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatalához kell eljuttatni.

Minden bejelentés egy számot kap, és az a nap, amikor az összes szükséges dokumentum beérkezik a Hivatalhoz, egyúttal a védjegy bejelentési eljárás kezdete is. A beérkezést követően a Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatal ellenőrzi, hogy a megjelölés lajstromozásának nincs-e akadálya. Ha a Hivatal nem talál akadályokat, megtörténik a védjegy bejelentés. A bejelentés közzétételétől számított 3 hónapon belül bárki felszólalást nyújthat be a bejelentett védjegy lajstromozása ellen.

Az SzTNH a felszólalásban foglalt kifogásokat a bejelentő és a felszólaló közötti eljárás során vizsgálja meg. Az eljárás végén a Hivatal határozatot hoz, amelyben, vagy részben vagy egészben megalapozottnak nyilvánítja a felszólalást, vagy elutasítja azt, és határozatot hoz a védjegyjog megadásáról. Mielőtt tehát a védjegy bejelentés megtörténik, tanácsos megvizsgálni az azonos vagy hasonló védjegyekhez fűződő korábbi kizárólagos jogok fennállását.

A tulajdoni jog érvényesítését szolgálja a védjegy oltalom

A lajstromozott védjegy oltalom alatt áll, így tulajdonosa (vagy tulajdonosai) jogi védelmet kap a védjegyet viselő termékek és szolgáltatások számára. Az ilyen jog kizárólagos, és csak a tulajdonost illeti meg. A vállalkozó érdekeit érintő egyéb védelmi eszközökkel ellentétben, a védjegy oltalom egyszerű és átlátható szabályok alatt áll. Ez a leggyorsabb és leghatékonyabb eszköz az ilyen védjegyet az áruk és/vagy szolgáltatások piacán használó gazdasági szereplő védelmére, és kiváló fegyver az ezzel kapcsolatos jogviták esetén. A védjegy oltalom az üzleti életben nagyon fontos. Ha egy gyártó késlekedik a bejelentésével, akkor mások kihasználhatják az általa eszközölt befektetéseket.

Kinek van joga védjegy oltalomra?

A védjegyet pontosan azért jegyeztetjük be, hogy oltalmi jogot szerezzünk rá. Ez a jog mindenekelőtt a védjegy kizárólagos kereskedelmi vagy szakmai használatából áll. Ez azt jelenti, hogy az adott védjegyet csak az a személy vagy cég használhatja, aki vagy ami bejegyeztette. Ezt a jogot úgy gyakorolhatjuk, hogy a védjegyet a termékeinken vagy azok csomagolásán elhelyezzük, és azokat ez alatt forgalmazzuk. A védjegy bejelentésével jogot szerzünk arra is, hogy azt promóciós célokra használjuk.

A bejelentés további előnye, hogy a védjegy oltalom átruházható és örökölhető. Ez azt jelenti, hogy anyagilag is hasznot húzhatunk a jogosultságból, például úgy, hogy továbbértékesítjük, vagy más személynek engedélyt adunk a használatára, természetesen fizetés ellenében.