Az isiász (más néven ülőideg-zsába) nem önálló betegség, hanem egy tünetegyüttes, ami az ülőideg irritációja vagy nyomása következtében alakul ki. Ez a testünk leghosszabb idege, ami a gerinctől kiindulva végighalad a csípőn, faron, combon, lábszáron, egészen a lábujjakig. Az isiászos fájdalom gyakran csak az egyik oldalt érinti és sokszor hirtelen jelentkezik.
Aki ülőmunkát végez, mindenképpen mozgassa át alaposan az izmait és az ízületeit! Ezt tanácsolja a gyógytornász isiász kezelésénél. Az isiász fájdalma jellegzetes és könnyen felismerhető. A tünetek az enyhétől az egészen erősig terjedhetnek és több területen is jelentkezhetnek. Például éles, szúró vagy égő fájdalom a deréktájtól a comb hátsó részén át a lábszárig, akár a lábfejig, zsibbadás vagy bizsergés az alsó végtagban, gyengeség a lábban vagy lábfejben, mozgáskorlátozottság, főleg hajolás vagy ülés közben, valamint fokozódó fájdalom köhögés vagy tüsszentés hatására.
Fontos kiemelni, hogy már a kezdődő, enyhe tünetek is komoly problémára utalhatnak. Ha valaki zsibbadást vagy tartós fájdalmat tapasztal az alsó végtagban, ajánlott mielőbb orvoshoz fordulnia. Az isiászos fájdalom hajlamos a súlyosbodásra, így a korai diagnózis kulcsfontosságú a hatékony kezelés szempontjából.
Mi okozza az isiászt és milyen kezelési módszerek vannak rá?
Az isiász leggyakrabban porckorongsérv (gerincsérv) következtében alakul ki, amikor a gerinccsigolyák között elhelyezkedő porckorong kitüremkedik és nyomást gyakorol az ülőidegre. Emellett más tényezők is kiválthatják a panaszokat. Idetartozik például a gerinccsatorna-szűkület (stenosis), az izomfeszülés, főként a piriformis izom görcse, a csigolyák elcsúszása (spondylolisthesis), valamint a gerincferdülés, túlterhelés és tartós ülés. Az ülőmunka, a mozgásszegény életmód, valamint a helytelen testtartás mind növelik az isiász kialakulásának kockázatát. Az isiász kezelése az ok felderítésén és megszüntetésén alapul.
A cél a fájdalom enyhítése, a gyulladás csökkentése, valamint a mozgásképesség helyreállítása. A fájdalomcsillapítást gyakran gyógyszeres úton kezdik. Nem-szteroid gyulladáscsökkentők (pl. ibuprofen), izomlazítók vagy rövid ideig szedett szteroidok is enyhíthetik a panaszokat. Bár a fájdalom pihentetésre ösztönöz, a túl hosszú ágyban fekvés inkább hátráltatja a gyógyulást. Fontos a fokozatos mozgás, megfelelő ergonómiával. Azt azonban leszögezhetjük, hogy a leghatásosabb kezelési módszere az isiásznak a gyógytorna.
Miért jó választás a célzott mozgásterápia?
Mert a célzott mozgásterápia hosszú távon segít tehermentesíteni az ideget, megerősíteni a törzs izomzatát, javítani a testtartást és csökkenteni a gerincre nehezedő nyomást. A rendszeres gyógytorna nemcsak a fájdalmat csillapítja, hanem segít megelőzni az isiász kiújulását is. Mivel minden eset egyedi, a gyógytornát mindig szakképzett terapeutának kell összeállítania, figyelembe véve az egyén állapotát. Amennyiben a konzervatív kezelések nem hoznak eredményt és a panaszok hónapokon át fennállnak vagy súlyosbodnak, műtéti beavatkozás válhat szükségessé.